The National Moot Court Competition is co-sponsored by the College and the New York City Bar Association. In addition to sharing the financial costs, many Fellows of the College assist as judges in the 15 regional competitions and at the finals held in New York each year. More than 180 accredited law schools participate in this program involving more than 1,000 students. The winning team and the Best Oral Advocate are recognized and celebrated by the College for their accomplishment in the final rounds of the National Moot Court Competition.

The Fulton Haight Award ($2,500), funded by the Fulton Haight Fund of the Foundation of the American College of Trial Lawyers, is presented to the law school of the winning team. The Fulton Haight Award plaque is presented to the Best Oral Advocate of the Competition.

Upcoming Competitions

2018 National Moot Court Competition Final Rounds
January 29-February 1, 2018
The House of the New York City Bar Association

2018 National Moot Court Competition Regional Rounds
TBA

Winners of the National Moot Court Competition

2017

Winning School: Wake Forest University School of Law

Team Members:  Matthew Cloutier, Mia Falzarano, Blake E. Stafford

Best Oral Advocate:  Mia Falzarano, Wake Forest University School of Law

Best Brief:  Wake Forest University School of Law

Team Members: Matthew Cloutier, Mia Falzarano, Blake E. Stafford

 

2016

Winning School: Texas Tech University College of Law

Team Members:  Christopher James Baker, Shelby Gail Hall, Kristen Vander-Plas

Best Oral Advocate:  Kyle Crawford, Georgetown University Law Center

Best Brief:  Texas Tech University College of Law

Team Members: Christopher James Baker, Shelby Gail Hall, Kristen Vander-Plas

View a list of past winners

2015

Winning School: George Washington University Law School

Team Members:  Dane Shikman, Kyle Singhal

Best Oral Advocate:  Stephen Petkis, Georgetown University Law Center

Best Brief:  University of Tennessee School of Law

Team Members: John Baxter, Jarrod Casteel, Kaitlyn Holland

 

2014

Winning School: University of Georgia School of Law

Team Members:  Steven L. Strasberg, Ben Thorpe, Emily Kate Westberry

Best Oral Advocate:  Ben Thorpe, University of Georgia School of Law

Best Brief:  University of Pennsylvania College of Law

Team Members: Omar Madhany, Bianca Nunes, Tian Wen

 

2013

Winning School:  Stetson University College of Law

Team Members:  Andrew Harris, Julia N. McGrath, Victoria T. San Pedro

Best Oral Advocate:  Michael Coleman Gretchen, University of Georgia School of Law

Best Brief:  University of Utah School of Law

Team Members:  Laurie E. Abbott, Dick J. Baldwin

 

2012

Winning School:  Texas Tech University College of Law

Team Members:  Brandon Beck, Allie Hallmark, Elizabeth Hill

Best Oral Advocate:  Grace Yang, University of California Berkeley Law

Best Brief:  Texas Tech University School of Law

Team Members:  Brandon Beck, Allie Hallmark, Elizabeth Hill

 

2011

Winning School:  Texas Tech University

Team Members:  Jason Jordan, Alexis Butler, Daniel Durell

Best Oral Advocate:  Alexis Butler, Texas Tech University

Best Brief: Roger Williams University School of Law
Team Members: Amy Broderick, Robert Cavanaugh, John Meara

 

2010

Winning School:  University of Arkansas School of Law

Team Members:  Ashley Driver, Taylor Mattson, Allison Waldrip

Best Oral Advocate:  Allison Waldrip, University of Arkansas School of Law

Best Brief:  Seattle University School of Law

Team Members:  Meredith Dishaw, Ursula Owen, Ryan Rautio

 

2009

Winning School:  Chicago-Kent College of Law

Team Members:  Andrew Booth, Brody Dawson, Betsy Gates

Best Oral Advocate:  Daniel Schwei, University of Pennsylvania

Best Brief:  Brooklyn Law School

Team Members:  Sparkle Alexander, Jason Braiman, Sara Moser-Cohen

 

 

2008

Winning School:  Chicago-Kent College of Law

Team Members:  Joanna Brinkman, Lalania Gilkey-Johnson, Rachel Moran

Best Brief:  University of California School of Law at Davis

Team Members:  Kathleen Doty, Alacoque Hinga, Irene Zurko

 

2007

Winning School:  University of Washington School of Law

Team Members:  Dustin Buehler, Candice Tewell, Aaron Thomson

Best Brief:  George Mason Univeristy School of Law

Team Members:  Kimberly Bierenbaum, Rocklan King, Anthony Schiavetti

 

2006

Winning School:  Duke University

Team Members:  April Nelson, Sara Wickware, Audry Casusol

Best Brief:  Duke University School of Law

Team Members:  April Nelson, Sara Wickware, Audry Casusol

 

2005

Winning School:  University of California Hastings College of Law

Team Members:  Leah Bolstad, Mark D'Argenio, Eliza Hoard

Best Brief:  Cleveland-Marshall College of Law

Team Members:  Terry M. Billups, Nora E. Graham, Amy L. Scheurman

 

2004

Winning School:  South Texas College of Law

Team Members:  Marit M. Babin, Kenneth O. Corley, J. Daniel Johnson

Best Brief:  Fordham University School of Law

Team Members:  Ross M. Kramer, Leah A. Ramos, Amanda N. Slatin

 

2003

Winning School:  Wayne State University Law School

Team Members:  Dana Bennett, Jennifer Savage, Caroline Whittemore

Best Brief:  South Texas College of Law

Team Members:  Tracey S. Dry, Toni M. Wallace, Nicholas R. Westbrook

 

Year:  2002

Winning School:  University of California Hastings College of Law

Team Members:  Robert Hodil, Mohammad Keshavarzi, Joel Muchmore

Best Oral Advocate:  Celeste Drake, University of California at Los Angeles School of Law

Best Brief:  University of California Hastings College of the Law

Team Members:  Rob Hodil, Moe Keshavarzi, Joel Muchmore

 

Year:  2001

Winning School:  Drake University Law School

Team Members:  Theodore Sims, II, William D. Schultz, Jeffrey Link

Best Brief:  Southwest Texas College of Law

Team Members:  Robert J. Cowan, Ann E. Johnson, Mark A. Junell

 

Year:  2000

 

Winning School:  University of Montana School of Law

Team Members:  Bobbi Frazer, John Mudd, Taryn Stampfl

Best Brief:  University of Washington School of Law

Team Members:  Shawn Griggs, Steven LaCombe, Linell Letendre

 

Year:  1999

Winning School:  South Texas College of Law

Team Members:  Kevin G. Cain, Brent M. Cordell, Twila L. Grooms

Best Brief: 

Team Members: 

 

Year:  1997-1998

Winning School:  New York University School of Law

Team Members: 

Best Brief:  Mercer University Walter F. George school of Law

Team Members:  Elizabeth J. Norman, Jonathan J. Tuggle, Alyssa L. Wardrup

 

Year:  1996

Winning School:  Georgia University School of Law

Team Members:  Thomas J. Mew, IV, Chandler W. Mason, Kerry M. Harike

Best Brief:  Texas Tech University School of Law

Team Members:  Tiffany Gurkin, Melissa Williams, Mike Yasof ?

 

Year:  1995

Winning School:  Emory University School of Law

Team Members:  Ted McCullough, Chris Roblyer, Angela Edwards

Best Brief:  Emory University School of Law

Team Members:  Angela Edwards, Chris Roblyer, Ted McCullough

 

Year:  1994

Winning School:  Fordham University School of Law

Team Members:  Edward D. Hassi, Michael S. Cryan, James R. Bliss

Best Brief:  College of William & Mary, Marshall-Wythe School of Law

Team Members:  Douglas E. Miller, William H. Pincus, Joshua Sacks

 

Year:  1993

Winning School:  South Texas College of Law

Team Members:  Gary R. McLaren, Sheila P. Haddock, Marhy-Olga Ferguson

Best Brief:  South Texas College of Law

Team Members:  Mary-Olga Ferguson, Sheila P. Haddock, Gary R. McLaren

 

Year:  1992

Winning School:  Vanderbilt University School of Law

Team Members:  Kristine N. McAlister, Carolyn Reed Douglas, L. Elizabeth Bowles

Best Brief:  Gonzaga University School of Law

Team Members:  David Crouse, Susan Maloney, Debra Stephens

 

Year:  1991

Winning School:  University of Georgia School of Law

Team Members:  Julia O. Lynch, Mark A. Lewis, Gregory A. Gunter

Best Brief:  University of Georgia School of Law

Team Members:  Gregory A. Gunter, Mark A. Lewis, Julia O. Lynch

 

Year:  1990

Winning School:  College of William & Mary, Marshall-Wythe School of Law

Team Members:  Monica Taylor, Steven Nachman, Ann Mayhew

 

Best Brief:  College of William & Mary, Marshall-Wythe School of Law

Team Members:  Ann Mayhew, Steven Nachman, Monica Taylor

 

Year:  1989

Winning School:  Emory University School of Law

Team Members:  David R. Hughes, Matthew G. Moffitt, Bradley C. Skidmore

Best Brief:  Vanderbilt University School of Law

Team Members:  Lisa M. Arnold, William H. Brooks, J. Banks Sewell

 

Year:  1988

Winning School:  College of William & Mary, Marshall-Wythe School of Law

Team Members:  Michael F. McAuliffe, Joseph S. Gerbasi, Elizabeth A. Deininger

Best Brief:  College of William & Mary, Marshall-Wythe School of Law

Team Members:  Elizabeth A. Deininger, Joseph S. Gerbasi, Michael F. McAuliffe

 

Year:  1987

Winning School:  Georgia State University College of Law

Team Members:  Rebecca I. Jones, L. Craig Dowdy, Linda G. Birchall

Best Brief:  Hamline University

Team Members:  Stacey A. Broman, Daniel M. Kline, Kathy A. Kline

 

Year:  1986

Winning School:  Wake Forest University School of Law

Team Members:  Scott C. Lovely, Karen S. Williams, Donna S. Sisson

Best Brief:  Rutgers University School of Law at Newark

Team Members:  Diane Duvall, Marilyn R. Greenberg, Tobie Meisel

 

Year:  1985

Winning School:  University of Oklahoma School of Law

Team Members:  C. Kevin Morrison, Teresa S. Collett, Willaim G. Bernhardt

Best Brief:  Brigham Young University, J. Ruben Clark Law School

Team Members:  J. Gregory Bishop, Larry R. Laycock, Steven L. Olsen

 

Year:  1984

Winning School:  University of California School of Law at Davis

Team Members:  Sandra Spellisey, Susan Carlsen

Best Brief:  University of California School of Law at Davis

Team Members:  Susan Carlsen, Sandra Spellisey

 

Year:  1983

Winning School:  University of Kansas School of Law

Team Members:  Dolph Schmidt, Mark Parkinson, Matthew D. Keenan

Best Brief:  University of Kansas School of Law

Team Members:  Matthew D. Keenan, Mark Parkinson, Dolph Schmidt

 

Year:  1982

Winning School:  New York University School of Law

Team Members:  Sherryl E. Michaelson, Frank R. Jakes, Finley T. Harckham

Best Brief:  New York University School of Law

Team Members:  Finley T. Harckham, Frank R. Jakes, Sherryl E. Michaelson

 

 

Year:  1981

Winning School:  University of Tennessee College of Law

Team Members:  Tom Slagle, Louann Prater, Wanda Glenn

Best Brief:  Washington University School of Law

Team Members:  Louis R. Branz, Lawrence R. Goldberg, Nancy A. Strehlow

 

Year:  1980

Winning School:  University of Montana School o fLaw

Team Members:  Karl Paul Seel, Paul Carl Meismer, Carey E. Matovich

Best Brief:  The University of Alabama School of Law

Team Members:  Leigh Ann Bradley, Frederick L. Fohrell, Mac M. Moorer

 

Year:  1979

Winning School:  Texas Tech University Law School

Team Members:  David B. Weinstein, R. Jeanette Robinson, Fred D. Raschke

Best Brief:  Illinois Institute of Technology, Chicago-Kent College of Law

Team Members:  Damon E. dunn, Richard M. Karr, Pamela H. Woldow

 

Year:  1978

Winning School:  Fordham University School of Law

Team Members:  Georgene Vairo, Orin McClusky, Michelle Daley

Best Brief:  Vanderbilt University School of Law

Team Members:  Leigh W. Davidson, Kevin B. Getzendanner, W. Robb Hough, Jr.

 

Year:  1977

Winning School:  Dickinson School of Law

Team Members:  William L. Thurston, Marguerite G. Petty, David M. Jacobi

Best Brief:  Seton Hall University School of Law

Team Members:  Maureen E. Garde, Thomas M. Lahiff, Jr., Gary W. Moylen

 

Year:  1976

Winning School:  University of Tennessee College of Law

Team Members:  Daniel G. Lamb, Jr., Gregory G. Fletcher, Sue B. Bohringer

Best Brief:  St. John's University School of Law

Team Members:  Thomas C. Etter, Margaret Valentine Turano, Linda I. Uliss

 

Year:  1975

Winning School:  Duke University School of Law

Team Members:  H. Frederick Tepker, Arlinda F. Locklear, Michael A. Elder

Best Brief:  Duke University School of Law

Team Members:  Michael A. Elder, Arlinda F. Locklear, H. Frederick Tepker

 

Year:  1974

Winning School:  Loyola University at New Orleans Law School

Team Members:  Patrick E. O'Keefe, Joseph A. Mengacci, Alexander F.X. Matulewicz

Best Brief:  University of Oregon School of Law

Team Members:  Stuart Brown, Glenda Gordon, Cinda Graf

 

Year:  1973

Winning School:  Boston College Law School

Team Members:  Lloyd Jon Osborn, Michael K. Mattchen, Joan Ann Lukey

Best Brief:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Thomas W. Kirby, Steven M. Pavsner, James E. Tatman

 

Year:  1972

Winning School:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Randy M. Mott, Joel B. Kleinman, Sallie Helm

Best Brief:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Sallie Helm, Joel B. Kleinman, Randy M. Mott

 

Year:  1971

Winning School:  University of Miami School of Law

Team Members:  Roger A. Schwartz, Daniel S. Schwartz, Paul J. Levine

Best Brief:  Cornell Law School

Team Members:  Charles C. Abut, Thomas S. Richards

 

Year:  1970

Winning School:  Ohio State University College of Law

Team Members:  Grady Pettigrew, Gary Douglas Greenwald

Best Brief:  Ohio State University College of Law

Team Members:  Gary Douglas Greenwald, Grady Pettigrew

 

Year:  1969

Winning School:  University of Wisconsin Law School

Team Members:  Howard B. Eisenberg, Eldon E. Silverman, Joe Thrasher

Best Brief:  Ohio State University College of Law

Team Members:  Curtis Griffith, Jr., Charles C. Warner

 

Year:  1968

Winning School:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Les E. LoBaugh, Michael L. Cohen, Richard W. Boone

Best Brief:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Richard W. Boone, Michael L. Cohen, Les E. LoBaugh

 

Year:  1967

Winning School:  Boston College Law School

Team Members:  Martin Michaelson, Michael T. Kenney, Walter F. Kelly, Jr.

Best Brief:  Indiana University School of Law

Team Members:  C. David Herring, Robert D. Jones, John E. Tener

 

Year:  1966

Winning School:  Columbia University School of Law

Team Members:  Ian R. Gilbert, J. Nelson Happy, James E. Akers

Best Brief:  Columbia University School of Law

Team Members:  James E. Akers, J. Nelson Happy, Ian R. Gilbert

 

Year:  1965

 

Winning School:  University of Texas School of Law

Team Members:  David R. Noteware, Bryan J. Maedgen, J. Eugene Clements

Best Brief:  University of Texas School of Law

Team Members:  J. Eugene Clements, Bryan J. Maedgen, David R. Noteware

 

Year:  1964

 

Winning School:  Ohio State University College of Law

Team Members:  Dale E. Williams, Arthur Fant, Neil Weatherhogg

 

Best Brief:  University of Florida School of Law

Team Members:  Brian C. Ellis, Robert R. Feagin, Jr., Gerald F. Richman

 

Year:  1963

Winning School:  Southern Methodist University School of Law

Team Members:  Neil Weatherhogg, Windle Turley

Best Brief:  Vanderbilt University School of Law

Team Members:  James L. Armour, James C. Clark, Charles D. Matthews

 

Year:  1962

Winning School:  University of Colorado School of Law

Team Members:  Alexander M. Hunter, Jr., C. William Herzog, Jay L. Gueck

Best Brief:  University of Illinois College of Law

Team Members:  Robert H. Adcock, H. Thomas Coghill, Harold L. Jensen

 

Year:  1961

Winning School:  New York University School of Law

Team Members:  Reginald Stanton, C. Delos Putz, Jr., R. Wayne Cain

Best Brief:  New York University School of Law

Team Members:  R. Wayne Cain, C. Delos Putz, Jr., Reginald Stanton

 

Year:  1960

Winning School:  Ohio State University College of Law

Team Members:  John C. McDonald, Shelby V. Hutchins

Best Brief:  Tulane University School of Law

Team Members:  C. Allan Hennesy, William A. Porteous, III, Philip J. Yazbeck

 

Year:  1959

Winning School:  Willamette University College of Law

Team Members:  Richard A. Franzke, Theodore C. Carlstrom, Martin R. Wolf

Best Brief:  Columbia University School of Law

Team Members:  Walter R. Shepard, Robert A. Albert, Martin C. Sukenik

 

Year:  1958

Winning School:  University of Texas School of Law

Team Members:  Walter E. Workman, William C. Sparks, Alfred H. Ebert, Jr.

Best Brief:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Paul Antinori, Jr., William N. Farlie, Jr., Stephen C. Rench

 

Year:  1957

Winning School:  University of Pennsylvania Law School

Team Members:  Peter B. Spruance, Howard F. Gittis, J. Harold Flannery

Best Brief:  Washinton & Lee University School of Law

Team Members:  Charles S. Gay, Norman C. Roettger, Jr., Patrick D. Sullivan

 

Year:  1956

Winning School:  University of Oklahoma College of Law

Team Members:  Patrick A. Williams, W. DeVier Pierson, J. Jerry Dickman

Best Brief:  University of Nebraska College of Law

Team Members:  Patrick W. Healey, James M. Knapp, Gerrold L. Strasheim

 

 

Year:  1955

Winning School:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Francis J. Larkin, James E. Hogan, Henry St. John FitzGerald

Best Brief:  University of Pennsylvania Law School

Team Members:  Richard L. Bond, Robert H. Clampitt, Alan M. Ruben

 

Year:  1954

Winning School:  Columbia University School of Law

Team Members:  David T. McGovern, J. Daniel Mahoney, Richard E. Leavit

Best Brief:  University of Colorado School of Law

Team Members:  Lael S. Demuth, Edmund L. Epstein, John S. White

 

Year:  1953

Winning School:  University of Nebraska Law College

Team Members:  Eleanor L. Knoll, Ronald W. Hunter, William H. Grant

Best Brief:  University of Chicago Law School

Team Members:  Marvin E. Stender, Harold A. Ward, III, Paul N. Wenger, Jr.

 

Year:  1952

Winning School:  Georgetown University Law Center

Team Members:  John D. Spellman, A. Kenneth Pye, Richard A. Gordon

Best Brief:  University of Chicago Law School

Team Members:  Jean Allard, George A. Beall, Paul N. Wenger, Jr.

 

Year:  1951

Winning School:  University of Arizona College of Law

Team Members:  Henry A. Kiker, Jr., Charles E. Ares, Gilbert Zimmerman

Best Brief:  University of Pennsylvania Law School

Team Members:  John R. Carroll, Herbert A. Fogel, Thomas A. Masterson

 

Year:  1950

Winning School:  Georgetown University Law Center

Team Members:  Gilbert Zimmerman, Vincent A. Pepper, Everett J. Olinder

Best Brief:  Yale Law School

Team Members:  Richard N. Gardner, A. Leon Higgenbotham, Stephen B. Ives, Jr.